ספרד
תרבות בספרד אומנות בספרד טבע בספרד בילויים בספרד

ספרד>אנדלוסיה>מסלול בין מלגה לטאריפה >יום שני

אזורים בספרד
הבסקים
האיים הקנריים
אנדלוסיה
קוסטה דורדה
קוסטה בראווה
איביזה
פאמפלונה
מדריד
ברצלונה
מידע על ספרד
לאן לטייל
תחבורה
אוכל ובילויים
קניות
מה לראות בספרד
אתרי שותפים
מדריך טיולי תרמילאים
מדריך לחופשה בישראל
מדריך לחופשות יוקרה
מדריך לחופשות משפחתיות
מדריך לחופשה באירופה
מדריך לחופשות קיץ זולות
הצעות לחופשות בטן גב
מדריך חופשות סקישיחון ספרדית
כרטיסי הנחות
טלפונים חשובים
מקורות מידע נוספים
לשכת התיירות
תעודת זהות
החזרי מס על קניות
כניסה חינם לקתדרלות
לינה זולה
לינה כפרית
לינה מיוחדת
ממדריד לברצלונה
מהו הסמל המובהק של ספרד מבחינתכם?
מופע פלמנקו
מלחמת שוורים
טאפסים
עיר הבירה מדריד

יום שני מלגה טאריפה1
היום השני באזור יוקדש לצוק גיברלטאר. המיצר הצר שמחבר את הים התיכון עם הים האטלנטי נקרא ע"ש הצוק ומעט כל ילד לומד עליו במסגרת שיעורי הגיאוגרפיה בבית הספר העממי. כאן המקום לציין שלמרות שביום בהיר ניתן לראות מקצהו הדרומי את חופי אפריקה זוהי לא הנקודה בה רוחב המים שמפרידים בין שתי היבשות הוא הצר ביותר. נקודה זו ממוקמת יותר מערבה ונקראת טאריפה. בטאריפה רוחב המים המפרידים בין שתי היבשות מגיע ל-15 ק"מ בעוד שבגיברלטאר הוא 22 ק"מ. למרות זאת גיבראלטאר מפורסמת יותר מטאריפה שיש בה חופי רחצה מחד ומעגן ממנו מפליגות מעבורות לטאנג'יר.הסיבה לכך היא שגיבראלטאר הינו צוק מבוצר שהיוה נקודה איסטרטגית ששלטה על המיצרים (המנהרות החצובות בתוך ההר והתותחים הם עדות לחשיבותו האיסטרטגית של המקום).

גיבראלטאר היא צוק שבולט לתוך הים והוא שייך עד היום הזה לבריטניה. לאורך ההיסטוריה ניסו הספרדים להשתלט על המקום בדרכים יותר או פחות אגרסיביות אך נכשלו וגם הנסיון האחרון שנראה "נכון פוליטית" להתבסס על משאל בקרב תושבי המובלעת הניב אכזבה לא קלה לספרדים. בתת מודע הספרדים לא מוכנים לקבל את העובדה שלשון יבשה צרה שיוצאת מתוך ספרד נשלטת ע"י בריטניה. ביטוי לכך אפשר למצוא בשילוט ברמה נמוכה ולא מאפיינת שמכוון לגיבראלטאר (יותר נכון היה לציין שכמעט ואין שילוט מכוון). ביטוי נוסף הם תהליכים ביורוקרטיים מסורבלים שיוצרים תורים ארוכים הן בכניסה והן ביציאה לגיבראלטאר. כביש הגישה היחיד שמתחבר לגיברלטאר עובר דרך עיירה ספרדית שנקראת LA LINEA. מגיעים אליה אם פונים בכביש N340 (סמוך לק"מ 124) או מהכביש המהיר העוקף שבו יש שילוט שמורה על הפנייה ל- LA LINEA (כביש A383). מדובר בעיר עמוסה,צפופה עם מבנים שמרביתם ישנים ומוזנחים. בככר הגדולה בכניסה לעיר צריך לפנות שמאלה לכיוון הים ואז ליסוע מעט לאורך הים עד שרואים את הצוק המתנשא מעל הים ואז ליסוע לכיוון שלו עד שנתקלים בתורים המהירים שמובילים למושבה הבריטית.

בשלב זה כדאי לשקול את הטיפ שכבר נרמז קודם לכן ולפיו כדאי להשאיר את המכונית במגרשי חנייה בעיר הספרדית וי לשלם מעט במידה ומוצאים מגרש עם שמירה) ולחצות את הגבול רגלית. תור המכוניות הוא תמיד ארוך ומייגע ובתקופת הקיץ מדובר בשעות ארוכות שנדרשות הן בכניסה לגיברלטאר והן ביציאה. התורים אינם בקו ישר אלא מסתובבים בדומה לתורים המקובלים בפארקי השעשועים כאשר כל תור מורכב משלושה או ארבעה מסלולים כאשר בכל יחידת זמן רק מכוניות שבאחד המסלולים מתקדמות בעוד השאר ממתינים. אזהרה: אל תנסו לעבור ממסלול אחד למסלול שני. זהו "תרגיל" שלא זוכה כאן לתגובות אוהדות וייתכן שכאשר תגיעו לנקודת הבקרה אחד הנהגים יצביע על רכבכם והשוטר לא יאפשר לכם את המעבר אלא ישלח אתכם חזרה לתחילת התור.

המעבר לגיברלטאר הוא מעבר גבול שמחייב הצגת דרכונים וכמו בכל מעבר גבול יש שוטרים ספרדיים מצד אחד ושוטרים בריטיים מהצד השני. בהנחה שבחרנו לעבור את הגבול עם הרכב מצאנו עצמנו על כביש שמוליך דרומה לכיוון הצוק. התופעה הייחודית הראשונה שאנו נתקלים בה עוד לפני שהגענו לככר הכניסה היא שהכביש עליו אנו נוסעים חוצה את המסלול של שדה התעופה המקומי. מסתבר שבזמן המראות ונחיתות התנועה על הכביש נעצרת ע"י המשטרה המקומית וכך דרים להם שני אמצעי התחבורה בכפיפה אחת.

אחת האטרקציות הבולטות בגיבראלטאר היא נקודת תצפית שנקראת "נקודת אירופה" (EUROPE POINT). ניתן להגיע אליה בכביש שמשיק לחופו המערבי של חצי האי. כביש שנקרא QUEEN’S ROAD עובר בתחילתו באזור המיושבים וקטע זה מאפשר לתייר להתבונן ולראות כיצד גרים חלק גדול מתושבי המושבה הבריטית. בדרך עוד ניתן להיעצר ליד "תותח מאה טון" ובהמשך מגיעים למגדלור ולנקודת התצפית שהוזכרה שבתנאי ראות טובים ניתן לראות את חופה הצפוני של יבשת אפריקה.במקום יש גם חנות מזכרות ששמה "החנות האחרונה של אירופה". ניתן לפעמים להגיע לנקודה זו גם באמצעות כביש שאיכותו נמוכה יותר והוא משיק לחופו המזרחי של חצי האי. כביש זה עובר בשליש האחרון שלו במנהרה ויש לברר קודם לכן אם המנהרה פתוחה לתנועה. מכאן מטפסים לחלקו הגבוה של הצוק ומגיעים לנקודה שנקראת "שער היהודים" (JEW’S GATE). זהו שער הכניסה לאלה שבוחרים באתגר להגיע לכל הנקודות המענינות שבצוק בנהיגה עצמית (חלופה אחת היא לטפס באמצעות רכבל שיש לו תינת עצירה בסמוך ל-"מושבה" של קופי ה-APES ומשם רגלית לנקודות האחרות או לבחור בחלופה נוספת שהיא נסיעה בטרנזיט נהוג ע"י נהג מקומי מנוסה).

משלמים ונוסעים לעבר מערת "מיכאל הקדוש" שהיא מערת נטיפים בת שני מפלסים. היא כוללת בתוכה אולם מופעים אך בסך הכל מדובר במסלול הליכה קצר ומעניין. ביציאה מהמערה תוכל להתרועע עם נציגים מגדלים שונים של קופי APES. הקופים שהם נטולי זנב מוצאם מהרי האטלס שבצפון אפריקה. זריזותם ובטחונם העצמי יוצרים סצינות מענינות שבהן הקופים מנסים לחטוף ארנקים,משקפיים ומצלמות. אין זה מחזה נדיר לראות קוף מתמודד פיזית עם אדם המנסה להגן על רכושו או לגלות באיזו קלות הם מנתרים על המכוניות הן החונות והן הנוסעות (ראו הוזהרתם !!!). מהמערה ניתן לעבור דרך APES’ DEN (מושבת הקופים) לכיוון המנהרות מהמצור הגדול (בסיבוב שבו מוצב תותח הצופה על הנמל יש פנייה כלפי מעלה ההר). הביקור במנהרות מרתק למדי ומסביר את עמידתם של תושבי העיר במלחמות השונות (כולל מלחמת העולם השנייה). בהמשך הדרך ניתן לעצור במצודה המורית וזהו למעשה האתר שמסיים את הביקור ב-UPPER ROCK. עכשיו יורדים לכיוון העיר ופה שוב ניזכר בטיפ שאולי לא היינו צריכים להגיע לכאן עם הרכב. הסיבה לכך היא שלמרות שיש מספר חניונים יש סבירות גבוהה שהם יהיו מלאים. מרבית החניונים נמצאים מערבית לעיר העתיקה. רחוב EUROPORT AVENUE מספק פתרונות מוגבלים לחלק מהנואשים.
משם צועדים רגלית לעבר העיר העתיקה (שתי הכניסות מהוות מונומנטים לצבא האמריקאי ולצבא הבריטי לכבוד תרומתם לשחרור אירופה במלחמת העולם השנייה). פונים צפונה לכיוון ככר CASEMATES שבה נמצא אחד משערי הכניסה ולשכת התיירות.כאן ניתן לאכול,לקבל מפה של העיר העתיקה ולנוח לפני התחלת מסע קניות בין חנויות.

המדרחוב שנקרא MAIN STREET מנתב את התיירים עתירי השקיות בין חנויות בגדים,תכשיטים,יינות וסיגריות.לא ברורה התלהבותם של התיירים מרחוב זה אך התוצאות העסקיות כאן לא רעות. אלה שטרם היו בלונדון וחלמו לרכוש פריט בחנות של מארקס וספנסר יוכלו להגשים את חלומם בסניף המקומי של הרשת (אגב המחירים בגיברלטאר נקובים בלירות שטרלינג וביורו). הרחוב מוביל דרך הקתדרלה לקצה הדרומי של העיר העתיקה. מי שיחפש בציציות יגלה גם בתי כנסת משני הצדדים של המדרחוב. ליד שער הכניסה הדרומי ממוקם בית קברות טראפאלגאר שבו מתקיים כל שנה טקס לכבוד נצחונו של נלסון בקרב טראפאלגאר. בצפון האי בסמוך למסלול ההמראות יש בית קברות נוסף שבו קבורים חללים ממלחמות מאוחרות יותר והשמועות אומרות שמתיה של גיברלטאר בהווה נקברים בכלל בעיר הספרדית שמעבר לגבול. חוזרים למכונית ונוסעים לעבר מעבר הגבול שגם כעת צפוף ומחייב הרבה סבלנות (כל אלה שעברו בבוקר בכיוון ההפוך צריכים לעשות את הדרך חזרה).
 

קישורים ממומנים
מבצע השבוע !שעון מקומי
שעון ישראל
דף הבית | אודות | הצהרת פרטיות | תנאי שימוש באתר | מפת אתר | פרסם אצלנו | צור קשר
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים Enhanced By   |   אפסייט בניית אתרים Powered By
Designed by Duck Design   |   נטריפ מידע תיירותי Info By    |    רכבות באירופה